Kuu aega tagasi kogunes Hiina valitseva Kommunistliku Partei 19. Keskkomitee Pekingis Suure rahva saalis, et leppida kokku uue viieaastakuplaani üldises raamistikus. Lõplik järjekorras 14. viisaastakuplaan aastateks 2021-2025 on kavas kinnitada 2021. aasta märtsis Pekingis toimuval rahvakongressil.
Viisaastakuplaan ehk Hiina riiklik strateegiline arengukava võimaldab hinnata maailma suuruselt teise majanduse sotsiaalset ja majanduslikku arengut ja tulevikuvisioone. Alates 1953. aastast kui NSV Liidu eeskujul koostati esimene viisaastakuplaan, on kõigis kolmeteistkümnes plaanis toodud eesmärgid edukalt täidetud, vähemalt kommunistliku partei kinnitusel. 14. viisaastakuplaan 2021-2025 annab aimu Hiina ambitsioonidest ja peegeldab Hiina kasvavat mõju maailmamajandusele ja poliitikale.
Seejuures hakkab Hiina oma uut plaani ellu viima äärmiselt keerulises geopoliitilises ja –majanduslikus olukorras, kus annavad tooni uue USA presidendi ametisseastumine, vahetu sõjaline konflikt Hiina suure Aasia konkurendi Indiaga ja koroonapandeemia levik Euroopas, mis on juba tõsiselt kahjustanud Hiina rahvusvahelist kuvandit.
Äripäevas 29. novembril ilmunud artiklit saab pikemalt lugeda siit.
Samal ajal kui USA valis presidenti, on maailma teine majandus Hiina Rahvavabariik saanud valmis värske viisaastakuplaani. Mida sellest oodata, analüüsib EBSi prorektor ja EBS Helsingi filiaali juht ning nanokraadi „Doing Business in Asian Markets“ juhtiv õppejõud Xiaotian Zhang.