Meelis Kitsing: olgem valmis ootamatusteks!

Meelis Kitsing, EBSi professor ja rektor
Meelis Kitsing, EBSi majanduspoliitika professor ja rektor
Headel aegadel tekib pettekujutelm, et areng toimub lineaarselt vältimatu helge tuleviku suunas.

2008. aasta novembris küsis kuninganna Elizabeth Londoni majanduskooli teadlastelt lihtsa küsimuse finantskriisi kohta: Miks te ei näinud seda tulemas? Majandusteadlased saatsid mõne aja pärast kuningannale kirja selgitusega, et põhjuseks oli „paljude nutikate inimeste kollektiivse ettekujutusvõime läbikukkumine“. 

 

Headel aegadel tekib pettekujutelm, et areng toimub lineaarselt vältimatu helge tuleviku suunas. Nii uskusid mitmed juhtivad majandusteadlased veel vahetult enne majanduskriisi, et makromajanduse väljakutsed on lahendatud. Covidi pandeemia, kõrge inflatsioon, tarneahelate pudelikaelad ja Venemaa brutaalne sõda Ukrainas tabasid paljusid eksperte ootamatult. „Vältimatu ei juhtu kunagi, kuid ootamatu alati,“ kirjutas inglise majandusteadlane John Maynard Keynes.

 

Ainult hetkel vältimatutele arengutele keskendumine meenutab India lugu pimedatest meestest, kes jõuavad elevanti katsudes igaüks erinevale järeldusele, millega on tegemist. Ootamatuteks arenguteks saab valmis olla nii statistilisest olulisi megatrende arvestades kui ka ammutades erinevatest valdkondadest infot uute võimalike trendide kohta, mis võivad globaalseid arenguid mõjutada. Mis on mõnele antud ajahetkel nõrk signaal tuleviku kohta võib teisele olla juba tugev märguanne. 

 

Kuna paljud olulised tulevikuarengud on ebamäärased ja komplekssed, on erinevate perspektiivide ja valdkondade ekspertiisiga arvestamine vajalik, kuid mitte piisav. Erinevate võimalike radikaalsete tulevikuarengute läbimängimine aitab ka vaimselt ootamatusteks valmis olla ning seeläbi kiiremini kohaneda.

 

Sel aastal käsitlesime ülikoolide eri valdkondade teadlaste koostöös globaalseid arenguid stsenaariumite planeerimise kaudu. Tulemuseks oli neli stsenaariumit: koostöö, kohanemine, eraldumine ja konflikt, mis võivad iseloomustada suurvõimude suhteid. Projektis osalenud paarikümne eksperdi arvates on pigem tõenäoline kohanemise ja eraldumise stsenaarium. Kuid oluline on välja tuua ka stsenaariumid, mille tõenäosus ei ole hetke hinnangute põhjal suur, kuna ka neid võimalikke arenguid ei saa välistada. See aitab ootamatusteks valmis olla. 

 

Meelis Kitsing, EBSi professor ja rektor

 

Meelis Kitsingu nanokraadi programm Global Megatrends alustab juba jaanuaris! Registreerumine avatud.

 

Uuri nanokraadide kohta rohkem siit