Uuringu- ja nõustamisfirma Gartner ekspertide arvates on igapäevaste COVID-19 pandeemia uudiste infoväljas tegutsevatel juhtidel vaja keskenduda pikaajalise äriedu seitsmele globaalsele mõjurile.
Esiteks on vaja hinnata, kui pikaajaline on pandeemia mõju konkreetses ärivaldkonnas, näiteks lennuliikluses. Tuleb hinnata pandeemia ajal muutuvate käitumisviiside pikaajalist mõju vahetut suhtlust eeldavate teenuste kasutamisele, ostukäitumisele ja säästmisele.
Teiseks on vaja arvesse võtta, et mõned turud ja ärimudelid oleks jõudnud kriisi ka ilma koroonaviiruseta. Nende asemele tuleb leida uusi rahvusvahelise äri võimalusi, mis toetuvad kaugtööle ja digitaalsetele teenustele.
Tänu meie e-teenustele on need uued võimalused kättesaadavad ka Eesti kasvuettevõtetele. Eestist selle aasta aprillis algatatud veebipõhisel ülemaailmsel kriisihäkatonil Global Hack osales üle 12 000 inimese rohkem kui 100 riigist ja innovaatilised ettevõtlustiimid pakkusid välja üle 500 idee, kuidas kriisiga toime tulla. Sedalaadi ettevõtmised laiendavad rahvusvahelisi võrgustikke, millele uutele välisturgudele pürgivad Eesti ettevõtted saavad toetuda.
Äripäevas 17. detsembril ilmunud artiklit saab pikemalt lugeda siit.
Professor Tiit Elenurm on EBSi uue nanokraadi „Brain Trust for International Business Development“ juhtiv õppejõud. Rohkem infot peagi algava nanokraadi kohta leiab siit.