Kas 20. sajandi tööseadusandlus toetab 21. sajandi töötamise vorme?

Satelliit 11
Siiri Liiva, Heigo Kaldra, Signe Lass
Sel kevadel viis Teenusmajanduse Koda oma liikmete hulgas läbi küsitluse, et tuua välja need teemad ja probleemkohad, mis vajaksid tänases tööelu puudutavas seadusandluses muutmist või täiendamist. Satelliidi stuudios analüüsivad Helmes Grupi talendijuht Signe Lass ja personalilahendusi pakkuva firma ManpowerGroup juht Heigo Kaldra küsitluse tulemusi.

Saatekülalised on ühte meelt selles, et töötamise vormid on pöördumatult muutunud, kuid seadus ei ole muudatustele järele jõudnud. Tööandja ja töövõtja on järjest enam lepingulistes suhetes võrdsed partnerid, kuid praegu puudub võimalus teha seaduslikke kokkuleppeid mitmetes tingimustes, millest mõlemad pooled huvitatud on.

   

Heigo Kaldra viitab paindlikele töösuhetele kui konkurentsieelisele, mis pidurdaks edukate ettevõtete väljarännet Eestist. Signe Lassi sõnul võiks tulevikus olla tööseadusandluses konkreetsete tegevuste asemel kirjas printsiibid - mitte kuidas teha, vaid miks see tegevus ja selle reguleerimine on oluline. 

    

Saates tuleb juttu ka raskustest tähtajalise töölepingu rakendamisel, voucheri-põhisest tööst, rahvahankest ja töötaja jagamisest.

 

Signe Lassi soovitused:

  • Raamat: Marcus Buckingham ja Curt Coffman “Kõiki reegleid rikkudes”
  • Juhtimisnõuanne: Oska teha valikuid. Ära standardiseeri, ole paindlik!
  • Isiklik arenguväljakutse: Õppida looma inspireerivat keskkonda

Heigo Kaldra soovitused:

  • Raamat: Daniel Goleman “Emotsionaalne intellgientsus”
  • Juhtimisnõuanne: Kuula rohkem ja räägi vähem!
  • Isiklik arenguväljakutse: Multitasking

Signe Lass on Helmes Grupi talendijuht. Varasemalt on ta pikalt töötanud finantssektoris, sellest 20 aastat Swedbankis. Personali valdkonnas tegutseb aastast 2006 ning on juhtinud Swedpangas personalitegevusi nii Eesti, Baltikumi kui grupi üksustes. Signe kuulus PARE juhatusse aastatel 2014-2016. Tal on magistrikraad Tartu Ülikoolist kommunikatsioonijuhtimises. 
 

Signe ütleb enda kohta: “Personalitöös pean ma väga oluliseks tegutseda mõtestatult, mõista ettevõtte missiooni, alusväärtusi ning kujundada sellest visioon, milliseid inimesi me vajame ning milline keskkond neid inspireerib. Helmesesse tõigi mind võimalus seda visiooni kujundada ja ellu viia ühe tugeva, ambitsioonika Eestis loodud ja nüüd kiirelt rahvusvaheliselt laieneva tehnoloogiaettevõtte jaoks.”
 

Heigo Kaldra töötab aastast 2004 maailma juhtivas personalilahendusi pakkuvas firmas Manpower tegevjuhina, alates 2011 koordineerib ManpowerGroup tegevust kogu Baltikumis ja viimased kümmekond aastat on vedanud ka Personalirendiettevõtete Liitu. Olulisim ja südamelähedaseim vabatahtlik töö Heigo jaoks on 2014 aastast Vastutustundlike Ettevõtluse Foorumi juhatuses – siin ühineb isiklik väärtussüsteem ka kõige paremini tööandja omaga. 
 

Kuula podcast’i: Youtube’is, Spotify’s ja Apple Podcasts'is
 
Saadet juhib majandusajakirjanik Siiri Liiva.

 

Järgmine Satelliit tuleb eetrisse järgmisel neljapäeval, 20. mail ning siis räägivad Dasha Karpilovich ja Riina Koris kommunikatsioonist erinevate kultuuride vahel. Varasemaid saateid saab kuulata siit.