EBSi doktorant Heidi Vähänikkilä: „Olen armunud teadusmaailma“

a

EBSi doktorandil Heidi Vähänikkilal on ees kiire semester. Juulis sõidab ta koos perega kuueks kuuks Kuala Lumpurisse, kus ta osaleb Taylor's University teadlasvahetuses. 

Rakenduskõrgkoolis õppides ei osanud ma doktoriõppest isegi unistada,“ ütleb Vähänikkilä. Ta on omandanud nii kutse- kui ka kõrghariduse Haaga-Helia Rakenduskõrgkoolis. Praegu töötab ta Laureas hotellinduse eriala lektorina, koolitades tulevasi spetsialiste hotellindus- ja toitlustussektoris ning ürituste korraldamise valdkonnas. Peale selle osaleb ta Laureas mitmesugustes arenguprojektides. 2020. aasta sügisel alustas ta doktoriõpinguid EBSis.

 

Nii doktoriõpingud kui ka Kuala Lumpuri reis on Vähänikkilä avatud ellusuhtumise tulemus. Estonian Business Schooli doktoriõppe programmi soovitas Vähänikkiläle kolleeg, kes töötas samuti Laureas ja õppis sel ajal ka ise doktoriõppes. Samal ajal Vähänikkiläga alustasid EBSi doktoriõppe programmis ka kaks teist kolleegi Laureast. 

Elu Helsingis, ülikool Tallinnas

Töö, õpingute ja pereelu ühitamine võib olla keeruline. Vähänikkilä sõnul on ta alati õppimise kõrvalt töötanud, seega ei ole see tema jaoks uus olukord. Praegu tundub, et doktoriõpingud annavad tööle lisatõuke, sest need suurendavad tõhusalt asjatundlikkust. 
„Ma olen armunud teadustöö- ja uuringumaailma,“ ütleb Vähänikkilä.

 

Vähänikkilä elab Helsingis, aga Estonian Business Schooli ülikoolilinnak asub Tallinnas. Doktorandid õpivad ülikoolis kaks intensiivset nädalat sügisel ja kaks kevadel. 2020. aastal, kui Vähänikkilä alustas oma õpinguid, toimusid kursused koroonapandeemia tõttu veebis. Kui ta lõpuks 2021. aastal ülikooli jõudis, oli see suurepärane tunne. Sellest ajast alates on ülikoolis käimisest saanud värskendav vaheldus igapäevaelule. Aja planeerimine on olnud lihtne, sest intensiivsete nädalate kuupäevad teatatakse aegsasti ette. Soome doktorandid on otsustanud enamikul juhtudel reisid ja majutuse koos broneerida. Kuigi kursused võivad mõnikord väga pingelised olla, tunneb Vähänikkilä, et intensiivsed nädalad on olnud talle kui pereinimesele oma aja võimalus.

Doktoritööl on praktiline väärtus valdkonna ettevõtetele

Vähänikkilä doktoritöö pealkiri on „Market disruption and Rapid changes fuelling sustainable business model innovation in the Hospitality Field.“ Oma doktoritöö kirjutamiseks sai ta inspiratsiooni koroonapandeemiast, kui ta hakkas pöörama tähelepanu organisatsioonide juhtimise ja innovatsiooni muutustele kriisi ajal. Teda hakkas huvitama, mida restorani- ja turismiettevõtted saaksid teha, et muutustega paremini toime tulla. Vähänikkilä jaoks on tähtis, et doktoritööl oleks tema valdkonna ettevõtetele praktiline väärtus ja sellest saadud uus teave oleks nende jaoks oluline. Vähänikkilä kavatseb intervjueerida erinevaid ettevõtjaid nende muutumisvõime teemal ka Kuala Lumpuris.

Küsimusele, kas tema jaoks on tuttav doktoriõppe kontekstis sageli mainitud nähtus, nn üksildane uurijakamber, vastab ta, et ehkki doktorandid ei moodusta otseselt uurimisrühma, on nad üksteisele palju toeks. Teised üliõpilased, kes maadlevad samade kursustega, on sisendanud usku edusse. „Kui teised saavad hakkama, siis saan ka mina,“ võtab Vähänikkilä kokku. Samuti arvab ta, et mingit eraldumist ei ole toimunud ka seetõttu, et doktoritöö teema on tihedalt seotud tema enda tööga, mistõttu on loomulik, et neid teemasid arutatakse töökollektiivis. Vähänikkilä on eriti tänulik teiste inimeste toetuse eest ning rõhutab, kui tähtis on toetus, mida ta saab oma perekonnalt, kaasüliõpilastelt ja doktoritöö juhendajatelt.

 

Vähänikkilä doktoriõppeteekonda saab jälgida veebiaadressil www.heidivah.com

Soovime Heidi Vähänikkiläle edu doktoritöös ja meeldejäävaid hetki Malaisias!