Oblikase sõnul on vestlused juhi ja meeskonna vahel edasiviivamad, kui juht ei pea enam mängima kangelast ja ei karda skeptikuid.
„Viimane keeruline tööalane vestlus oli minu jaoks paar nädalat tagasi, kui me sulgesime sellise väljaande nagu Linnaleht ehk siis oli vaja kogu toimetus, kõik inimesed koondada. Keeruline oli see ilmselgelt nende inimeste jaoks, kes ootamatult sellise teate said,“ kirjeldab EBSi podcasti sügishooaja kolmandas saates Õhtulehe peatoimetaja Martin Šmutov. „Keerukus seisnes ennekõike selles, kuidas nii ettevõtte kui ka enda kui juhi ja inimese poolt neid toetada ning aidata järgmist sammu astuda,“ lisab Šmutov.
Juhtimis-coach Katrin Oblikase sõnul on selliseid olulisi vestlusi, mida juhil tuleb oma meeskonnaliikmetega pidada, erinevaid. „Klassikalised vestlused võivad olla tiimi lisandujate ja tiimist lahkujate teemal, aga minu kui meeskondliku coachi seisukohalt on ühed keerulisemad jutuajamised need, kus räägime ühisest eesmärgist ja selle ühtemoodi mõistmisest,“ räägib ta.
Oblikase hinnangul on selliste vestluste pidamise kultuur Eesti ettevõtetes ja organisatsioonides hakanud paranema. „Võib-olla sel põhjusel, et on vähenenud arusaam, et just juht peab olema see kangelane ja seetõttu muutuvad need vestlused ka lihtsamaks, sest meeskonna roll nende vestluste juhtijana ja koosloome partnerina suureneb,“ põhjendab ta.
Samas tõdeb Oblikas, et tagasisidestamise kultuur on Eesti ettevõtetes ning organisatsioonides väga erinev. „On ettevõtteid, kus ilmselgelt keskendutakse olevikust tulevikku liikumisele sellise koosloome vestluste moel – ehk need on need arendavad, edasiside vestlused –, samas, mis ma näen just nüüd Covidi ajal, on üles kerkinud jälle selline direktiivne tagasisidestamise pool, kus juht ütleb, mismoodi tema asja näeb,“ räägib juhtimiscoach.
Šmutovi sõnul olid nemad eelmise aasta kevadel kaugtööle minekuks valmis ning on inimesi, kes on tänaseni kodukontoris. „Ju see neile sobib – nad hoiavad kokku bussi- või autosõidult –, selles mõttes on vahva, teistpidi on see ettevõttes murekoht – mingid asjad jäävad kindlasti tähelepanuta, mida me oleks pidanud või peaks märkama ja see teeb tänaseni muret,“ räägib Õhtulehe peatoimetaja.
Ühtlasi rõhutab Šmutov, et igasuguses tööalases suhtluses tuleks vältida e-kirjade saatmist, pigem eelistada telefoni- või silmast silma vestlust, sest siis sa kuuled teise inimese häält ning tajud ta meeleolu. „Kui sa kirjutad uudislugu, siis sinna huumorit ja irooniat peita ei saa – see käib täpselt samamoodi igasuguste tööalaste vestluste kohta. Mina olen saanud peatoimetajana ka märkuse töötajalt, et kuule, inimesed ei saanud aru, kas sa teed nalja või ei tee,“ kirjeldab ta.
Kuidas juhina oma meeskonnale keerulisi teemasid serveerida, mida tuleb silmas pidada uue töötaja organisatsiooni ja meeskonna sisse elamisel ning mida olulist on õppida skeptikutest kolleegidelt – seda kõike saad lähemalt kuulata EBSi podcasti värskest, 21. episoodist.
Katrini soovitused:
- Raamat: Michael Bungay Stanier "The Advice Trap”
- Juhtimisnõuanne: Küsi üks küsimus enne, kui annad nõu!
- Isiklik arenguväljakutse: Pean lugema rohkem ajakirjandust!
Martini soovitused:
- Raamat: Tim Harford "How to Make the World Add Up: Ten Rules for Thinking Differently About Numbers"
- Juhtimisnõuanne: Sa võid ju olla ettevõtte kõige parem koristaja, aga kas sa pead ka sellega tingimata tegelema?
- Isiklik arenguväljakutse: 1-1 vestlusi peaks olema rohkem ja kiitmist ei ole kunagi liiga palju!
Katrin Oblikas on juhtimis- ja meeskondlik coach, kelle varasem juhtimiskogemus ja väärtused pärinevad suuresti rahvusvahelisest suurkorporatsioonist Mars Inc., kus ta tegutses Baltikumi tegevjuhina ja globaalse P&O meeskonna liikmena. Katrin on töötanud juhina ka partnerettevõttes ning loomakliinikute grupis. Praegu on ta nii ICF Estonia president kui ka õppejõud mitmes EBS Executive Educationi programmis. Katrin usub, et vaatamata ettevõte tüübist tulenevatele erisustele aitab sihile siiski just vestluste juhtimise kunst.
Martin Šmutov on meediajuht. Viimased viis aastat on ta olnud Eesti suurima päevalehe Õhtulehe peatoimetaja, kuid ajakirjanduses on ta töötanud alates 2003. aastast ehk kokku ligi 20 aastat. Martin on 2018. aastast ka ajakirjanduse eneseregulatsiooni organi ehk Pressinõukogu liige ning sellest aastast selle juht. Martini juhtimisfilosoofias on kesksel kohal idee, et ennekõike peaks inimene tegelema ettevõttes sellega, mis talle huvi pakub ja millesse ta kirglikult suhtub, kuid ka milleks ta on tööle võetud
Kuula podcasti: Youtube’is, Spotify’s ja Apple Podcasts'is.
Varasemaid saateid saab kuulata SIIT. Saadet juhib endine majandusajakirjanik, tänane kommunikatsioonispetsialist Siiri Liiva.