Tiina Määrmann ja Kristjan Järvi kultuurist ehk kas kultuur tassib majandust või majandus kultuuri?

Siiri Liiva, Kristjan Järvi ja Tiina Määrmann

 

Mil moel suhestuvad omavahel kultuur ja majandus? Kui olulised on kultuuri hindamisel erinevad majandusnäitajad? Kuidas peaksime hindama kultuuri tegelikku väärtust? Vastuseid neile küsimustele otsivad Tiina Määrmann ja Kristjan Järvi. 

 

Saade on mitmel moel erakordne: üheski varasemas Satelliidi saates ei ole nii palju räägitud armastusest.

 

Kristjan Järvi: “Kultuuril on palju tähendusi, iga ühe jaoks tähendab see midagi erinevat. Me võime rääkida sama keelt, aga me ei pruugi üksteist siiski mõista. Kultuur sünnib siis, kui kuulajad-vaatajad jõuavad saalidesse, galeriidesse või teatrisse.” Järvi toob põneva võrdluse kultuuri ja inimeste juhtimise vahele: “Võimu kasutatakse siis, kui juhti ei kuulata”, tuues värvikaid näiteid nii Noepist, Arvo Pärdist, Imre Sooäärest kui nublust!  

 

Tiina Määrmann tõstatab ka suure küsimuse nii kultuuri, aga ka juhtimise aspektist. Kuidas mõõta mõju? Kunst ja kultuur ei ole asjad iseenesest ega eraldi kihistused, need on osa ühiskonna tervikust. Määrmann rõhutab tulevikust rääkides olevikku rolli ja tunnustab nii riiklikke kui erakätes olevaid algatusi, mis toovad inimesi kultuuri juurde. 

 

“Kultuur on täiesti tõsiselt võetav eraldiseisev majandusharu, sellega tuleb arvestada, sellesse peab investeerima, seda tuleb arendada ja seda tuleb tunnustada,” ütlevad nii Järvi kui Määrmann ühest suust. 

 

Tiina Määrmanni soovitused:

 

Kristjan Järvi soovitused:

  • Raamat: Tom Valsberg "Eluterve pohhuist"
  • Juhtimisnõuanne: Küsi küsimusi! Alati! 
  • Isiklik arenguväljakutse: Olen vahel natuke liige järsk ja sellega pean tegelema! 

 

Kristjan Järvi on Eesti helilooja, muusikaprodutsent ja dirigent, kes muusikast läbipõimununa kasutab oma huvi ja võimeid leidmaks loomekeskkonda, kus kõik oleks võimalik. Kristjan on mitmekülgne isiksus, kes jagab end klassikalise dirigendirepertuaari, enda loodud orkestri Baltic Sea Philharmonic juhtimise ja piire kompavate muusikaprojektide vahel. 2016. aastast juhib ta enda produktsioonifirmat SunBeam Productions. 

 

Tiina Määrmann on talendikas kultuuriprodutsent, kes on viimased 10 aastat töötanud galeristina Eesti vanimas eragaleriis Vaal. See on andnud talle võimaluse olla enam kui 100 näituse protsessi juures. Tiina on ka statistik ja ka Eesti kunstituru aktiivne osaleja. Ta usub, et galerii on oluline mutter majanduse traktoris. 

 

Kuula podcast’i: Youtube’is, Spotify’s ja Apple Podcasts'is

 

Uus Satelliidi episood tuleb eetrisse järgmisel neljapäeval, 3. juunil ning selles saates vestlevad EBS Helsingi administratiivjuhataja Sigrid Lainevee ja EBS Helsingi vilistlane Roni Kiuru. Varasemaid saateid saab kuulata SIIT. Saadet juhib majandusajakirjanik Siiri Liiva.