Unistusest tulemuseni - aastaga MBA magistrikraad

a
EBSi magistriõppes on kaks valikut: MA ning MBA. Neist viimane on mõeldud neile, kellel on mistahes valdkonna kõrgharidus ja vähemalt kolmeaastane protsesside- või meeskonnajuhtimise kogemus. Üheaastane MBA on mõeldud neile, kes soovivad kompaktse ajaperioodi jooksul täiendada oma juhtimisalaseid teadmisi, viia ettevõte uuele tasemele või teha aastaga karjääriredelil tõusu.

MBA eelduseks on magistrikraad või 240 EAP mahus läbitud kõrgharidus. Õppeprotsess toimub meeskonnapõhises keskkonnas, kasutades reaalse elu, sealhulgas ka osalejate ettevõtetel baseeruvaid näiteid. Õppetöö toimub sessioonõppe vormis, et võimaldada magistrikraad omandada töötamise kõrvalt. 

 

Ester Eomois on EBSis juhtimise valdkonna õppejõud ning annab magistriõppes kursust, mis käsitleb erinevaid juhtimisstiile, fookusega coachingule. „Tegemist on erilise kursusega, sellis kursust teistes ülikoolis ei ole. Kursuse raames vaatame peale kõikidele juhtimisstiilidele, aga praktiseerime nii üks-ühele kui ka meeskondades just coachivat juhtimist –  tõhusat viisi, kuidas inimesi oma meeskonnas inspireerida ja juhtida. Õpime ka ühe küsitlusmudeli, mis koosneb neljast etapist,“ selgitab Eomois ning lisab, et antud kursusel saab palju proovida, palju saab sisulist teadmist ja palju on ka omavahel kogemuse jagamist. Ja kõigele sellele lisaks saab ka üksjagu nalja. 

 


Üheaastane MBA õppekava on suunatud neile, kes omavad eelnevat töö- ning juhtimiskogemust. Eomois kirjeldab osalejate profiili: „Õpetan juba mitmeid aastaid magistriõppes ning võin selle kogemuse pealt julgelt öelda, et üliõpilased, kes asuvad õppima magistriõppekavale väärtustavad õppimist kõrgelt, soovivad oma võrgustikku laiendada ja kindlasti teha karjäärihüppe.“  

Sten Pajula, üheaastase MBA eestikeelse õppekava magistrant jagab üliõpilase vaadet. Tema valik langes just sellele õppekavale ootusega saada struktureeritud teoreetilisi teadmisi. „Ma olen hingelt ärifanatt, loen palju ärikirjandust ning tahtsin saada oma killustatud äriteadmistele akadeemilist põhja. Vaatasin erinevaid koole, kes sellist õpet pakuvad, kaalusin, kaua mul on aega õppe jaoks ning valisin üheaastase kursuse.“ 

 


Otsuse tegemine tähendas tema puhul sisemist arutelu iseendaga ja oma ajaressursside hindamist. „Mõtlesin, et kui juba praegu on tööl raske, siis jääb ju veel vähem aega tööd teha. Tegelikult olen ajakasutusega hästi hakkama saanud. Kuna õppekava on praktiliselt üles ehitatud, siis saab töötada oma ettevõtte kaasuse põhjal ja õpet tööga ühildada.“ Pajulal tuli ületada ka teisi hirme: „Kartsin finantsaineid, kuna ei ole matemaatikas kõige tugevam ja kahtlesin, kas saan hakkama. Õppejõud on aga õige mindsetiga ja hästi struktureeritud ning ootasid järele kogu grupi. Personaalsust on piisavalt, sain vajadusel ekstra tähelepanu ning see aitas mu rasketest kohtadest üle.“   

 


Vähetähtis ei ole, et õppe läbimine suurendab ka enesekindlust ja otsustusjulgust ning annab väärt oskusi kasutamiseks nii töökontekstis kui ka väljaspool tööd. Pajula räägib: „Teadmised ise ei maksa tänapäeval midagi, internet on teadmist täis ja kõik on kiiresti kättesadav. Minu jaoks on kõige huvitavamad ja kasulikumad õppetunnid seotud juhtimisega ja juhtimisoskustega. Kui räägin näiteks coachingust – oskus kuulata, peegeldada.“  

 

Pajula peab läbitud õppekava eelisteks kindlasti laia valdkonnaspektriga inimesi ühel kursusel koos, kellelt omandada erinevaid taktikalisi teadmisi. Kursusekaaslaste näol jääb ka pärast lõpetamist toetav võrgustik, kellega ka edaspidi suhelda ja vajadusel nõu küsida. Lisaks hindab Pajula kõrgel tasemel ja kogemustega lektoreid ning EBSi tugevusena toob ta välja avatud kultuuri tudengite ja õppejõudude vahel. „See tähendab, et kui on mingi mõte või mure, siis saan pöörduda õppejõu poole ja saan vastuse ja abi, see on päris eriline.“ 

 


Meelis Kitsing, EBSi rektor ning magistriõppe Juhtimisökonoomika kursuse õppejõud: “Minu antav kursus seob majandusteaduses olulised kontseptsioonid juhtimispraktikaga. Magistrantide anonüümne tagasiside on olnud väga positiivne, eriti meeldib neile kursuse ülesehitus, teemade valik ja relevantsed näited. Olulised on ka kursuse läbiviimised meetodid, mis kombineerivad rühmatöid, koduseid individuaalseid ülesandeid ning eksperimente. Tagasiside põhjal on kirjalikud kodutööd proovikiviks, kuid need võimaldavad magistrantidel jagada ka erinevaid kogemusi teiste osalejatega. Oleme disaininud MBA kursused nii, et need oleks kombinatsioon akadeemiliste teadmiste ja osalejate juhtimiskogemuste jagamisest.” 

 


Vastuvõtt üheaastasesse eestikeelsesse MBA õpperühma, mis alustab 2024. aasta kevadsemestril, on avatud. Avalduste esitamise tähtaeg on 2. jaanuar 2024 ning sisseastumisvestluse toimumisaeg on 4. jaanuar 2024. Õppetöö kestab kuni jaanuarini 2025 ning lõpetajale omistatakse ärijuhtimise magistrikraad. Rohkem infot siin.