Kuidas tõmmata oskuslikult piir töö ja muu elu vahele?

elina arto

EBSi podcasti „Satelliit“ värskes episoodis räägivad tööandjate keskliidu tegevjuht Arto Aas ja psühholoog Elina Kivinukk erinevatest paindlikkuse vormidest tööturul ning sellest, miks on oluline osata tõmmata piir töö ja muu elu vahel. Juttu tuleb sellestki, kui oluline on selle kõige keskel piisav uni.
 

„Ma usun küll, et nii suhtumine kui teadlikkus on viimaste aastatega oluliselt muutunud – seda nii töötajate kui tööandjate vaates – ning pigem paindlikkuse, vabaduse ja isikliku vastutuse suunas. Enam ei ole nii tähtsad nn tagumikutunnid ja kellast kellani kohale ilmumine, vaid pigem see, et asjad on õigel ajal tehtud ja hästi tehtud,“ hindab EBSi podcasti 29. episoodis Eesti Tööandja Keskliidu tegevjuht Arto Aas, kuivõrd Eesti tööturul teadvustatakse praegu töö ja muu elu tasakaalu.

 

Psühholoogina töötav Elina Kivinukk märgib, et järjest rohkem jõuab nii Eesti tööandjatele kui nende töötajatele endile kohale teadmine, et inimene on tervik. „Kui tal on eraelus väljakutseid, siis ta pole ka töötajana efektiivne ja seal pole võimalik kõrvale vaadata. Siis tööandja saabki mõelda, mis on see toetus, mida ta saab sel hetkel pakkuda. See terviklikkuse tajumine on järjest olulisem ja üha enam teadvustatakse, et me ei taha oma töötajatest ilma jääda ja meil on vaja neid tervetena,“ põhjendab ta.

 

Kuidas aga jagavad Aas ja Kivinukk ise oma aega sellistel perioodil, mil tööelus on kiire, kuid ka isiklikus elus toimub olulisi sündmusi? „Olen aastate jooksul õppinud oma aega niimoodi planeerima, et väga ummikusse ei jookseks – panen kirja ja pean kellaajast kinni, vajadusel tõmban tööpäevale joone alla ning lähen tegelen eraasjadega,“ kirjeldab Aas. Ta rõhutab, et see on ka enda enesekindluse ja oskuste küsimus, tõmmata õiges kohas piir vahele. „Nii saab ka ennast ja oma vaimset tervist kaitsta ning tegeleda ka oma perega.“

 

Kivinukk ütleb, et tema hindab selliseid olukordi, kus tuleb teha valik töö või muu elu vahel, vastavalt olukorrale endale. „Mulle on abiks küsimus seoses väärtustega – ma mõtlen, mis on minu jaoks elus oluline ja lähtuvalt sellest ma teen selle valiku või otsuse. Vahel on oluline teha mingeid tööülesandeid ja vahel, kui ma ei ole mingeid inimesi ammu näinud või tahan nende jaoks olemas olla, siis langeb otsus selle kasuks,“ räägib ta.

 

Aas tõdeb, et kindlasti on Eestis tööandjate lõikes paindlike töövormide osas erinevusi. „On neid sektoreid, kus suhtumine on veel mõnevõrra konservatiivsem või traditsioonilisem, kõik majandusharud ei ole ühesugused. Kindlasti on sellist paindlikkust, vabadust rohkem teenuste sektoris, nö valgekraede tööde puhul, aga väga suure osa Eesti majandusest moodustab jätkuvalt ka tööstus, kaubandus, ehitus ja logistika, kus paratamatult töö iseloom nii palju vabadust ei võimalda töö korraldamisel, aga ka seal teatud trendid aja jooksul muutuvad,“ põhjendab ta.

 

Suur vahe on tööturul ka põlvkondade lõikes – nooremad töötajad ei otsi enam lihtsalt töökohta, vaid maailmavaadet, missiooni, mida nad saaksid oma oskuste ja teadmistega läbi oma töö toetada ning võimendada. „Võib teha ka selliseid suuri üldistusi, et vanem põlvkond on lojaalsem oma tööandjale, vahetab vähem töökohta, on vähem nõudlikum, on mõnes mõttes korrektsem või hoolsam ja siis on noorem, palju liikuvam, palju ebalojaalsem põlvkond tööandja vaates,“ kirjeldab tööandjate keskliidu tegevjuht. Samas tõdeb ta, et see on ka peegeldus Eesti ühiskonna heaolu kasvust.

 

Elina Kivinukk’i soovitused: 

Arto Aas’i  soovitused:

 

Milliseid erinevaid paindlikkuse vorme leiab täna Eesti tööturult, kuivõrd mõeldav võiks siin olla neljapäevane töönädal ja miks on oluline, et me kiire töötempo kõrval oskaks regulaarselt aega maha võtta ja muuhulgas magaks piisavalt – kõigile neile küsimustele saab vastuse EBSi podcasti värskeimast episoodist.

 

EBSi podcasti Satelliit 29. saadet saab kuulata Youtube’is, Spotify’s ja Apple Podcasts’is.

 

Varasemalt avaldatud saateid saab kuulata siit.

 

Arto Aas on 2019. aasta maist Eesti tööandjate keskliidu tegevjuht. Arto on ettevõtjate esindaja nii haigekassa kui ka töötukassa nõukogus, 2022. aastast on ta ka töötukassa nõukogu esimees. Varasemalt on Arto kuulnud kolme riigikogu koosseisu ja töötanud riigihalduse ministrina. Tal on magistrikraad Tallinna tehnikaülikoolist ning Executive Coachingu diplom.

 

Meie teine tänane külaline, Elina Kivinukk töötab psühholoogina, peamiselt Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias, ning viib läbi vaimse tervise koolitusi portaali peaasi.ee juures. Ta on õppinud spordi- ja esinemispsühholoogiat Soomes ja Saksamaal ning on suur positiivse psühholoogia austaja.