On Eesti tööturust saanud kõigi võimaluste maa neile, kes tahavad?

Satelliit
EBSi podcasti värskes episoodis räägivad kogenud personalijuht Hels Mikkal ja personali rahulolu mõõtva idufirma Moticheck asutaja Martin Rajasalu erinevatest viisidest, kuidas tuua ja hoida talente meeskonnas. Juttu tuleb sellestki, mis iseloomustab neid inimesi, kes on ettevõttest või organisatsioonist ära käinud, kuid naasnud.

„Kui mõelda seda, kus me siin Eesti vabariigis olime 30 aastat tagasi, siis meie tööelu ja kogu muu elu on läbinud tegelikult palju muutusi. Kui kõrvutada eestlast ameeriklasega, siis meie elu on väga huvitav ja muutuste rohke olnud – kurta, et me ei liigu, ei muutu ja ei ole dünaamilised, oleks vale,“ on EBSi podcasti 28. episoodis idufirma Moticheck asutaja Martin Rajasalu hinnang siinsetele tööturu võimalustele.

„Poolteist aastat tagasi me kartsime, et meil majandus kukub kokku, pooled inimesed jäävad töötuks ja meil pole ärisid enam. Nüüd me oleme olukorras, kus meil ettevõtted näevad enda ärides niivõrd suurt kasvu – vähemalt pooled ettevõtted plaanivad töötajaid juurde värvata –, järelikult meil läheb hästi! Meie teenustel ja toodetel on turgu, need on head asjad, inimesed väärtustavad neid ja meil on vaja juurde inimesi, et seda rohkem toota või parandada,“ lisab Rajasalu.

Pikalt erinevates sektorites personalijuhina töötanud Hels Mikkal märgib, et temagi on tähele pannud, kuidas viimased kaks aastat on pannud ettevõtteid, organisatsioone ja inimesi väga palju õppima. Personalijuhina on ta näiteks avastanud, et temast on viimase 6 kuu või aastaga saanud turundusinimene, kuna praegu peavad tööandjad üha enam võitluses talentide nimel mõtlema selle peale, kuidas end müüa, kuidas teha oskuslikult tööandja brändingut ning panna see enda kasuks tööle. 

Rajasalu märgib, et tegelikult panustavad ettevõtted väga palju ressursse uute töötajate leidmisesse, mistõttu on seda olulisem, et suudetakse õigeid talente meeskonda meelitada. „Selles tööjõu olukorras, kus me praegu oleme, kulutada aega ja muid ressursse, et inimene värvata, koolitada ja siis avastada, et ta ootas tegelikult midagi muud ja lahkub juba katseajal, on ikkagi meeletu ressursi raiskamine – seda ei taha keegi, vastvärvatu kaotamine on väga valus,“ nendib ta.

„Olen hiljuti näinud ka sellist teemapüstitust personalijuhtide poolt, kuidas kaasata värbavat juhti värbamisse – minu jaoks ei ole seal küsimust, ta peab olema selles protsessis sees. Kui juht ei panusta, on personali tiimil raske imesid teha,“ kirjeldab Rajasalu. Hels Mikkal tõdeb, et see väga oleneb ka juhi tüpaažist. 

„Tean ka ettevõtteid, kes on kiires kasvufaasis ja kes kaasavad teadlikult kogu ettevõtte töötajaid – koolitavad kõiki töötajaid, kaardistavad võimalikke kandidaate; iga töötaja on organisatsiooni uute inimeste värbaja,“ toob Mikkal välja. Ta rõhutab, et praegu on kindlasti Eestis töövõtja turg, mis annab inimestele ka suurema julguse võtta end töölt lahti, et ennast koolitada või reisida – nad teavad, et neil on piisavalt tugevad kompetentsid, et mõne aja pärast taas hinnatud ja edukana tööturule naasta.

 

Hels Mikkali soovitused: 

  • Raamat: Kim Scott “Radikaalne siirus”
  • (Juhtimis)nõuanne: Juht võiks peatuda ja mõelda, et ega tema ei ole takistus.
  • Isiklik arenguväljakutse: Küsi rohkem tagasisidet!

Martin Rajasalu soovitused:

  • Raamat: Daniel H. Pink “Liikumapanev jõud (Drive)” 
  • (Juhtimis)nõuanne: Mõtle, miks sind vaja on
  • Isiklik arenguväljakutse: Oskus kuulata

Kuidas täna valitsevas tööjõukriisis meelitada turu parimad töötajad enda juurde, kuidas kraadida regulaarselt nende rahulolu organisatsiooniga ja lahendada probleemid enne, kui need tekivad ning millisteks muutusteks tasub lähiaastatel tööturul ja töösuhetes valmis olla – kõigile neile küsimustele annab EBSi podcasti värskeim episood vastused.

EBSi podcasti Satelliit 28. saadet saab kuulata Youtube’is, Spotify’s ja Apple Podcasts’is.

Varasemalt avaldatud saateid saab kuulata siit.

Hels Mikkal on töötanud personalijuhina üle 20 aasta. Tal on ette näidata töökogemus nii pangandusest (Sampo Kindlustus, Tallinna Pank ja Hansapank), lennundusest (Estonian Air), sõiduautode jaemüügist (Amserv) kui ka elutähtsa teenuse sektorist (Tallinna Vesi). Praegu töötab Hels tervishoiusektoris, olles Südameapteegi personalijuht. Helsi käivitavad enim selliseid teemad nagu tööandja bränding, juhtide arendus, personali järelkasvu planeerimine ja sisekommunikatsioon. 

Martin Rajasalu on personali rahulolu-uuringute läbiviimist hõlbustava juhtimistööriista Moticheck kaasasutaja ja tegevjuht. Varasemalt on ta pikalt töötanud erinevatel juhtivatel positsioonidel finantssektoris. Tema endiste tööandja hulka kuuluvad sellised pangad nagu Nordea ja Luminor. Juhtimisfilosoofiana usub Martin, et kõige keskmes peavad olema inimesed, sest kui inimesed ei toimi, ei toimi ka ettevõttesisesed protsessid.