EBS 35 Kõnevõistluse võidukõned panid kaasa mõtlema ja pälvisid tugeva aplausi

a
Seoses EBSi 35. aastapäevaga toimus kõnevõistlus, kuhu olid oodatud osalema EBSi gümnasistid ja üliõpilased. Kõnevõistluse eesmärgiks oli teada saada, mida tähendab EBSi moto Community for Growth and Responsibility meie kogukonna noorte liikmete jaoks. Mõlema kategooria võitjad esitasid oma kõne 7. detsembril toimunud EBS 35 pidulikul galal Estonia kontserdisaalis.

Võistlustöid hindas žürii, kuhu kuulusid Mari Kooskora – EBSi kaasprofessor, ärieetika ja vastutustundliku ettevõtluse valdkonna eestvedaja, Mart Habakuk – EBSi kantsler ja juhatuse liige, Eda Pihu-Lainela – EBSi raamatukogu juhataja, Tiit Aleksejev – kirjanik, ajaloolane, Eesti Kirjanike Liidu esimees ja EBSi doktorant ning Allan Männi – EBS Gümnaasiumi eesti keele ja kirjanduse õpetaja.

 

EBS Gümnaasiumi kategoorias oli võitjaks Marc Linno, Ettevõtluse ja digitehnoloogia õppesuuna 10. klassi õpilane. Tema kõne rõhutas vajadust mõista meie valikute ja tegude mõju neile, kes on meie ümber. Linno rääkis, et kasv sõltub meie võimest õppida oma vigadest ja neid mitte korrata: „Meil kõigil on selles elus kohustused ja valikud. Keegi, kes meie peale loodab ja meiega arvestab. Keegi, keda meie valikud mõjutavad. Olgu selleks siis perekond, sõber või töökaaslane, me võtame vastutuse iga oma valiku eest. On oluline tunnistada, et meie tegudel on tagajärjed.“ Ta kõneles ka kogukonna tähtsusest eesmärkide saavutamisel ja meenutas üht tuntud ütlust: „Nagu Aafrika vanasõna ütleb: „Kui soovid minna kiiresti, mine üksi, kui soovid jõuda kaugele, mine kellegagi koos.Kõik taandub inimestele, kellega me oma teekonda jagame. Kogukondadele, kuhu me kuulume ja mida lubame austada ja toetada.“

 

Linnot inspireeris kõnevõistlusel osalema tema tulevik – kelleks ta tahab saada ja mille poole püüdleb. „Teadsin, et tulevikus tahaksin ja võib-olla isegi peaksin pidama mitmeid kõnesid ja kust mujalt oleks parem alustada kui enda kooli kõnevõistluselt. Otsust tehes ei mõelnud ma võitmisele ega kaotamisele. Ma mõtlesin, et tahan ja pean andma endast parima,“ selgitab Linno ning lisab, et idee, millest kirjutada, ei tekkinud tal kohe. „Kuid siis ma sain aru, et tähtis ei ole niivõrd kõne kriteeriumitest lähtumine, vaid sõnum, kuidas kõne inimestele mõjub... Otsustasin, et räägin kõnes millestki, mida me kõik teame ja seostan selle millegagi, mida ei tea. Rääkides asjadest, mida meie vanemad on meile miljoneid kordi öelnud ning avades sügavama mõtte selle mõistmises,“ selgitab gümnasistist noormees.

 

Vastates küsimusele, kuidas oli esineda rohkem kui 700 inimesele, rääkis Linno, et selline kogemus oli kindlasti esmakordne ning ka täiesti teistsugune, kui ta oli ette kujutanud: „Ütlen ausalt, et kui ma proovis enda kõne ette kandsin, ei olnud ma kindel, kas suudan seda galal teha...Pinge oli suur hetkeni, kui jõudsin mikrofonini ja sain aru, et ma ei näe kedagi. Valgus, mis minu peale oli suunatud, oli nii ere, et ma ei näinud kellegi nägu publikus. See maandas koheselt mu pinge ja hirm kadus.“ Saadud kogemust peab ta väga huvitavaks ning väärtuslikuks, millest on palju õppida. 

 

EBS ülikooli kategooria võidukõne loojaks oli Mohammad Hamza Khan, magistriõppekava Äriinnovatsioon muutuvas majanduses üliõpilane. Ta rääkis, et EBSi 35. aastapäeval saab ta uhkusega osaleda teekonnal, mis ühendab kogukonna kasvu ja ülikooli ajalugu. Khani kõne esimene keskne teema oli kirg. „Selline kirg, mis ületab individuaalsed püüdlused ja ühineb kollektiivseks jõuks, mis viib meid eduni. See toob meelde Jaapani filosoofi Yasuhiko Kimura sõnad, kes kaunilt väljendas: „Kirg pole lihtsalt see, mis sul on; see on see, kes sa oled, nagu kosmiline saatus“ ... Meie ülikooli kontekstis pole kirg lihtsalt sõna; see on jõud, mis on kujundanud meie akadeemilisi püüdlusi, teadustööd ja saavutusi. Meie õppejõudude, töötajate ja üliõpilaste pühendumus ja entusiasm on meie eduloo ehitusplokid,“ rääkis ta.

 

Kõneleja mõtiskles ka inimliku soovi üle jätta jälge, võrreldes seda grafiti lihtsa, kuid sügava, eksistentsi väljendava sõnumiga. Kõnes kutsus ta üles tunnustamisele, mis aitab kaasa kogukonna õitsengule ja rikastab EBSi 35-aastast pärandit. „Kogukonna kasvu ja vastutuse merel navigeerides ärgem unustagem tunnustamise tähtsust. Koostöö suures sümfoonias on oluline ära tunda ja tähistada igaühe panust, sest tunnustamise kaudu loome me motiveerimise ja jõustamise kultuuri,“ rõhutas Khan.

 

Kommenteerides otsust osaleda kõnevõistlusel, mainis ülikooli kategooria võitja, et ta on alati otsinud viise oma hirmude ületamiseks. „Ma olen ka võistlushimuline inimene ja konkureerimine nii tugevate kolleegidega tekitas adrenaliini ning mul oli õnne olla valitud oma mõtteid suurel laval avaldama,“ lisas ta. Gala publikule rääkimise kogemust hinnates ütles Khan, et see oli üks kõige vaimustavamaid kogemusi, mida ta kunagi läbi elanud on: „See hetk, kui enne esinemist tuleb närv sisse ja tekib isegi paanika, on üks parimaid ja närvesöövamaid üldse, ja ma nautisin iga sekundit sellest.

 

 

 

Photos: Rauno Liivand, Silver Gutmann