EBSil kaks uut audoktorit – Bengt Robert Holmström ja Martin Villig

a
EBS promoveeris 35. aastapäeva galal uuteks audoktoriteks Nobeli preemia laureaadi, MIT majandusprofessori Bengt Robert Holmströmi ja Eesti ühe edukaima iduettevõtja Martin Villigu.

On au tunnustada niivõrd tugevaid tegijaid, kellel on olnud suur mõju maailma ning Eesti ettevõtlus- ja hariduselule. Oma eeskujuga on nad muuhulgas õpetanud seda, et areng ei peatu kunagi,“ sõnas EBSi kantsler Mart Habakuk, kommenteerides uute audoktorite lisandumist. Väärikas audoktorite nimekirjas on nüüd kokku 16 silmapaistvat inimest.

 

Professor Bengt Robert Holmströmile omistati audoktori kraad tõstmaks esile tema panust majandus- ja juhtimisteooria arengusse ning avatust jagada oma teadmisi EBSi tudengitega. Holmströmi teedrajava teadustöö tulemusel on tehtud olulised panused lepingu- ja preemiateooria arendamiseks, mis on märgilised institutsiooniökonoomika arengu seisukohalt ning need omavad kõrget praktilist väärtust ettevõtete, akadeemiliste institutsioonide ja muude organisatsioonide juhtimise tõhustamisel.  

 

Professor Holmström on näidanud suurt huvi EBSi tegevuste vastu. Pärast majandusteaduse Nobeli preemia saamist leidis ta oma kiirest ajakavast hoolimata aega reisida Tallinnasse EBSi poolt korraldatud konverentsile aastal 2017. Lisaks käis ta tudengitele esinemas EBSi Rahvusvahelises Suvekoolis Helsingis 2021. Holmström osales esinejana ka 35. aastapäeva puhul korraldatud seminaril  "Building The New: How Data, Information and Urban Design Shape our Community, Growth and Responsibility?", kus ta rääkis paneelis, mille teemaks oli andmete ja tehisintellekti roll majanduse kujundajana. 

 

Bengt Holmström kommenteeris audoktori tiitlit: „See on minu jaoks suur au ning väga erilise tähendusega, kuna Eesti on riik, mis on mulle südamelähedane. Olen mitmeid aastaid jälginud EBSi tegemisi ja arvan, et see on suurepärane eraülikool.” 

 

Holmström mainis oma kõnes tänutundega vanaema, kes elas Eestis ning oli oma tarkusega talle suureks eeskujuks. Meenutades kunagisi külaskäike Eestisse väljendas Holmström siirast imetlust, kui kiiresti ja dünaamiliselt on Tallinn ja Eesti viimaste aastakümnetega arenenud.

 

EBSi vilistlane ning Bolti asutaja Martin Villig pälvis tunnustuse oma mitmekülgse tegevuse eest ühiskondliku heaolu ning haridus- ja ettevõtlusmaastiku arendamisel. Villig on Heateo Haridusfondi üheks asutajaks, mille eesmärk on lahendada kriitilisi probleeme hariduses, samuti KOOD/JÕHVI kodeerimiskooli kaasasutaja, näidates sügavat pühendumust haridusuuendustele. Samuti on Martin Villig andnud olulise panuse Eesti idufirmade ökosüsteemi. Ta on Asutajate Seltsi ja Garage48 kaasasutaja ning on toetanud Estonian Startups Funding Spreadsheet ja Estonian Startups Headcount Spreadsheet ellukutsumist. Lisaks oli ta oli Euroopa Innovatsiooninõukogu (EIC) nõuandekogu liige aastatel 2019-2021. 

 

Villigu üheks südameasjaks on meie linnade muutmine inimsõbralikumaks, propageerides alternatiivseid transpordiviise ja turvaliste rattaradade ehitamist  ElavTanav.ee kaudu. Ta on ka aktiivne panustaja erinevatesse heategevusalgatustesse. 

 

Marin Villig on lõpetanud EBSi Rahvusvahelise Ärijuhtimise erialal. Ta rääkis oma tänukõnes: „Audoktori tiitel on mulle suur aru. EBS on mänginud suurt osa minu eluteel, on mind palju mõjutanud ja muutnud mind selliseks, nagu ma olen.“ 

 

Villig rääkis koolijuhtide suurest rollist liidrite ja teerajajatena, tuues näitena oma kooliajast Kuresaares koolidirektor Toomas Takkise, kes õpetas noortele tolle aja kohta innovaatilisena äri ning organisatsioonikäitumist. Tema oli ka see, tänu kellele Villig läks osalema ja võitis Eesti esimese, EBSi poolt korraldatud Äriolümpiaadi ning sai selle eest auhinnaks stipendiumi õppimiseks EBSis. 

 

Rääkides audoktori tiitlist väljendas ta arvamust, et pälvis selle oma toimetamise eest nii ettevõtluses kui ka ühiskonna heaks. „Ma väga loodan, et see innustab ka teisi lisaks äritegevusele pühendumisele rohkem ühiskonnale tagasi andma,” kutsus Villig kutsus üles senisest tunduvalt enam ja süsteemsemalt heategevusse panustama. 

 

 

Photos: Silver Gutmann