EBSi nanokraadid – tõsta end teiste seast esile

Jim Seltenrijch
Estonian Business School arendab oma nanokraadide valikut vastavalt teemadele, mis ärimaailmas ja ühiskonnas parajasti aktuaalsed.

EBSi nanokraadid keskenduvad süvitsi ühele kindlale valdkonnale ehk teadmisi jagavad ühe konkreetse valdkonna eksperdid. Ühe nanokraadi õppeperiood kestab kuni viis kuud, mis muudab selle õppevormi väga paindlikuks. Nanokraade on võimalik võtta nii EBSi magistriõppe raames kui ka eraldiseisvalt. Valik sõltub õppija eesmärgist ning ajavõimalustest.

Kuna nanokraad on Eestis uus õppevorm ja alles avastamist leidev elukestva õppimise vorm, siis palusime EBSi magistriõppe ja nanokraadi programmi juhil Jim Seltenrijchil uudset õpikäsitlust täpsemalt kirjeldada ning vastata mõnele korduma kippuvale küsimusele.

 • Miks valida Estonian Business Schooli nanokraad?
  Nanokraad võib olla uue karjääri algus, magistrikraadi omandamise motivaator või viis, kuidas oma praeguses ametis paremaks saada. Meie EBSis usume, et nanokraadid annavad meile kõigile võimaluse praktiseerida elukestvat õpet. Just praegusel ebakindlal ajal, kui tööturg on pidevas muutumises, on enda arendamine ja teiste seast esile tõstmine eriti oluline. Just selle jaoks olemegi nanokraadid loonud. Kombineerides teooriat ja praktikat, aitame teil omandada oskusi, mis tõstavad teid teiste seast esile, ning ühtlasi anname põhiteadmised, mis võimaldavad teil innustada teisi. Teisisõnu, kui kaalute enda karjääri muutmist, otsite võimalusi praeguse karjääri arendamiseks või mõtlete magistriõppele, siis olete täiuslik kandidaat nanokraadi jaoks.
   
 • Miks nanokraadid iga paari kuu tagant muutuvad?
  Nanokraadid on disainitud selliselt, et need järgiksid kõige aja- ja asjakohasemaid ühiskonna suundumusi. Hea näide on 2021. aasta kevadel pakutav strateegilise kommunikatsiooni nanokraad. Kui Covid-19st tingitud olukord on meile midagi õpetanud, siis seda, et selge kommunikatsioon – eriti kriisikommunikatsioon – on olulisem kui kunagi varem. Just neid praegusi suundumusi silmas pidades püüame luua ja pakkuda mitmekülgset nanokraadivalikut. Me tahame anda haridust, mis on asja- ja ajakohane. See ei tähenda, et varasemad nanokraadide teemad kunagi enam ei korduks, aga me uuendame alati nende sisu.
   
 • Kuidas muudavad nanokraadid üliõpilase elu?
  Peale teadmiste jagamise on meie nanokraadide eesmärk arendada kindlaid oskusi. Need on vajalikud kas praeguse töö juures või planeeritava karjääri jaoks. Just seetõttu on nanokraadide õppejõudude seas nii praktikuid kui ka akadeemikuid. Nanokraadid annavad teile võimaluse oma arengut ja tulevikku ise juhtida ning kujundada. Lisaks on nanokraadid hea viis alustada elukestva õppega, millega me kõik võiksime mingil moel tegeleda.
    
 • Miks on õppeperiood viis kuud? Kas see on piisav aeg, et ühes kindlas valdkonnas uusi oskusi omandada?
  Oleme kujundanud nanokraadi viiekuuliseks veendumusega, et see on kõige sobilikum periood kõigile. Küsige endalt, kui palju kordi olete käinud mõnel kolmepäevasel koolitusel ja unustanud järgmiseks nädalaks 80 protsenti omandatud teadmistest. Või kui palju oli teil kolmandal aastal bakalaureusetööd kirjutades meeles, mida te esimesel aastal õppisite? Viiekuuline periood on teadlik valik, osalt selleks, et anda piisavalt aega teavet töödelda ja oskusi praktiseerida, ning osalt ka selleks, et tagada tervislik tasakaal töö, eraelu ja õppimise vahel. Uuringud näitavad, et uue oskuse omandamiseks on vaja umbes 10 000 tundi harjutada – selle arvuni nanokraadi ajal loomulikult ei jõuta. Ent me anname teile teadmised ja oskused, et saaksite astuda esimesed sammud sellel teel. Edasine harjutamine on juba teie enda teha, kas siis töö juures või EBSis. Seetõttu pakume ka jätku-nanokraade, kus läheme edasi sama teemaga, ent avastame uut või läheme rohkem süvitsi.
    
 • Millal on mõistlik valida nanokraad ja millal magistriõpe?
  Kõigepealt tuleks endalt küsida, kui palju on mul aega enda arendamiseks. Magistrikraad nõuab palju aega ja suurt pingutust, mis võib mõjutada nii pere- kui tööelu. Nanokraad on lühem – viis kuud, võrreldes ühe kuni kahe aastaga – ja nõuab seega vähem aega. Võtmeküsimus on see, mis eesmärgil te end arendate. Kas soovite karjääri vahetada või oma praeguses ametis paremaks saada? Sel juhul on nanokraad teie jaoks õige valik. Kas soovite edasi liikuda juhikohale? Sel juhul oleks mõttekam püüelda MBA või magistrikraadi poole. Nendele kahele küsimusele vastamine peaks aitama teil välja selgitada, milline kraad teile sobiks. Kuid alati on võimalik oma nanokraad ka magistrikraadiks pöörata. EBSi magistriõppe ja MBA programmid on paindlikud, võimaldades esmalt läbida nanokraadid ning hiljem lisada põhiained, mis on nimetatud kraadide saamiseks vajalikud. Seega on nanokraad hea viis selgusele jõuda, kas soovite magistrikraadi saada, ent kohustust selleks ei ole.

Rohkem infot: https://ebs.ee/oppekava/nanokraadid