Kuidas leida uusi sõpru, äripartnereid ja omandada konkurentsieelis tööturul? – Intervjuu Mart Habakukega

Mart Habakuk
Kas teadsid, et EBSil on rohkem kui 60 tipptasemel partnerülikooli üle maailma? Suurem osa neist asub Euroopas, aga semestriks või aastaks saab uusi kogemusi minna omandama ka Argentiinasse, Austraaliasse, Kanadasse, Hiinasse, Gruusiasse, Jaapanisse, Mehhikosse, Venemaale, Lõuna-Aafrikasse ja Lõuna-Koreasse.

See on suurepärane võimalus panna end proovile teises akadeemilises- ja  kultuurikeskkonnas, harjutada oma keeleoskust, leida uusi sõpru ja võimalikke tulevasi äripartnereid ning omandada konkurentsieelis tööturul.

 

Uurisime EBSi omanikult ja kantslerilt Mart Habakukelt, miks võiks tema arvates iga üliõpilane veeta õpingute jooksul vähemalt ühe semestri välismaal.

 

Eriti soovitan välismaale õppima minna ja Erasmuse vahetusprogrammi nendele tudengitele, kes ei ole varasemalt töötanud/õppinud väljaspool oma kodumaad ning kellel on kõhklusi ja hirme võõras keskkonnas hakkama saamise osas. Oluline on muidugi ka uudishimu olemasolu. Kui uudishimulik tudeng usub et ta kogeb ja õpib järgmise 6 kuu jooksul rohkem vahetusüliõpilasena, siis on kaks võimalust. Esimene on mitte midagi selle teadmisega peale hakata. Teine võimalus on uurida variante, rääkida kooliõdede, -vendadega, kes on käinud vahetusüliõpilasena välismaal, seada endale eesmärgid ning teha oluline otsus. Töötame selles suunas, et vahetussemester saaks EBSi bakalaureuse õppeastmel uueks standardiks ning selle võimaluse kasutamata jätmine on harv erand.

 

Õppimine kodust kaugel ei erine oluliselt töötamisest kodust eemal. Kogemus on kogemus, mis aitab teha tulevikus paremaid valikuid. Kui juba on mindud, siis kindlasti soovitaks võtta kursuseid, mida EBSis ei pakuta ja kasutada kõiki võimalusi oma tutvusringkonna suurendamiseks s.h. väljaspool ülikooli.  

 

Tööintervjuul tuleb kindlasti küsimusi partnerülikoolis veedetud perioodi kohta. Olulisem kui programmist osavõtu fakt on kindlasti kirjeldus, mis sellesse aega mahtus ning mida programmist kaasa said. Olen veendunud, et tööandjad hindavad nendes ametites, mida robot lähiaastatel inimeselt üle ei võta, väljas käinud üliõpilase juures ennekõike väärtuslikke isikuomadusi, nagu uudishimu ja initsiatiiv. On väga tõenäoline, et inimene kes kasutas võimalust õppida semestri mõnes teises riigis, on uudishimulikum ja initsiatiivikam kui inimene kes seda ei teinud. Seega, kui potentsiaalne tööandja otsib kõrge rutiinitaluvusega kuulekat käsutäitjat, siis Erasmuse programmis osalemine võib teid sellest töökohast ilma jätta. – Mart Habakuk

 

Alates sellest aastast on välismaale õppima asumine tehtud üliõpilaste jaoks ka senisest mugavamaks ja lihtsamaks. EBSi õppekavadesse on loodud mobiilsusaken – selleks on ette nähtud kolmas semester, mille saad sisustada endale meelepäraste valikainetega partnerülikoolis. Lisaks ei  suurenda vehtussemestriks välismaale õppima asumine Sinu õpingute maksumust. Täpsem info: https://student.ebs.ee/en/outgoing-students