Meelis Kitsing: muutustest tuleb olla ees, mitte tagantjärgi reageerida - neli mudelit kõrghariduse kindlamaks muutmisel

Estonian Business Schooli rektor professor Meelis Kitsing
Estonian Business Schooli rektor professor Meelis Kitsing
Töötava rahastamismudeli leidmine on vajalik, kuid mitte piisav lahendus kõrghariduse ees seisvate proovikivide ületamisel.

Kõrghariduse rahastamise arutelus tuleb vaadata pikaajaliselt tulevikku, testides erinevaid lahendusi alternatiivsete stsenaariumite valguses.
 

Kõrghariduse rahastamise arutelu on keskendunud peamiselt hetkeolukorrale ja minevikule. Ilmselgelt on ole Eesti kõrghariduse rahastamismudel kaugel ideaalist, kuid samuti on raske leida maailmast ideaalseid lahendusi. Tehes võrdlusi mineviku andmete põhjal ja hetkel (veel) töötavate lahendustega mujal maailmas, on oht ignoreerida mõjuvõimsaid arenguid tulevikus. Need arengud mõjutavad ka neid kellega end võrdleme.
 

Hetkeolukorrast lähtumise asemel tuleks vaadata pikaajaliselt tulevikku ning kaaluda valikuid võimalike muutuste valguses. Tuleb eristada nii konkreetseid trende kui ka määramatuid tegureid, mis kõrghariduse tulevikku mõjutavad. Muutustest tuleb olla ees, mitte tagantjärgi reageerida. Uusi lahendusi tuleb pidevalt testida.
   
Eesti Päevalehes 25. oktoobril ilmunud arvamusartiklit saab pikemalt lugeda siin