EBSi podcasti värskes episoodis kirjeldavad kommunikatsiooniguru Karl Multer ja Eesti lennundusklastri juht Kristo Reinsalu olukordi oma karjääris, kus neil on tulnud olla innovatsiooni liidri rollis. Reinsalu räägib näiteks, kuidas tema usub, et Eesti lennunduses 1970. aastal valitsenud olukord tuleb peagi tagasi.
„Võtame sellise lihtsa näite nagu Eesti pangandus, kus kõik on justkui hästi, pangad teenivad väga head raha – kuidas sellises keskkonnas innovatsiooni luua?“ küsib EBSi podcasti sügishooaja teises saates 23 aastat SEB pangas töötanud kommunikatsiooniguru Karl Multer. „Innovatsiooni juhtumine olukorras, kus kõik on hästi ja justkui tundub, et polegi sellist kohta, kust king pigistab, on üpris keeruline.“
Eesti panganduses teeb muutuste juhtimise keeruliseks seegi, et jaeturule pole uusi tegijaid väljastpoolt tulnud. „Selleks, et panganduses siseneda mõnda riiki, pead sa vastama kogu riigi seadusandlusele. On palju huvitavamaid turgusid, kuhu siseneda, kui Eesti või Baltikum. Mingil määral see on praegu seda status quo’d päästnud ka,“ märkis Multer.
Suurt juhtimise revisjoni oleks vaja Eesti riigi juhtimise tasandil, leiab 2019. aastast Eesti lennundusklastrit juhtiv Kristo Reinsalu. „Ma isegi mõtlen, et kuidas saab olla nii, et riiki, mille üle me oleme uhked – meie iduettevõtete, suurepärase panganduse ja digiriigi kuvandi järgi – juhitakse väga paljuski eilse või üleeilse päeva juhtimisvõtetega. Miks me ei võiks oma edunäidetelt õppida ja neidsamu juhtimispraktikaid rakendada ka riigi juhtimisel?“ nentis ta.
Samal ajal usub kirglik lennundusteemade eestseisja, et Eesti lennunduses 1970. aastal valitsenud olukord tuleb ühel päeval tagasi. „Ma siiralt usun sellesse, et Eesti hakatakse – ma ei oska küll nimetada aastat – lendama täpselt samamoodi nagu lennati 70-ndatel, kui sa said lennata Tallinn-Põltsamaa-Tartu, Tartu-Viljandi-Pärnu-Kuressaare, Kuressaare-Rakvere-Jõhvi. See tuleb tagasi, see kõik tuleb tagasi!“ rääkis Reinsalu.
Satelliidi teise hooaja teises saates räägivad Kristo Reinsalu ning Karl Multer muutuste juhtimisest. Mõlemad kirjeldavad hetki oma pikaajalises karjääris, kus neil on tulnud olla oma valdkonnas teerajajaks ning veenda selleks inimesi ja organisatsioone enda ümber.
Reinsalu meenutas Eesti riigi jaoks ühe olulise temaatika käivitamist ajal, mil Edgar Savisaar oli majandusminister. „Temale me tegime need asjad selgeks, tema hakkas sellesse asjasse uskuma ja sealt meie teekond algas,“ märkis ta.
Multer rõhutas, et muutuste juhtimisel on kõige olulisem teatud laadi visiooni, plaani olemasolu. Ta kirjeldas kümne punkti plaani, mida üks rahvusvahelise kogemusega muutuste juht kasutas samal ajal, kui tal endal tuli noore juhina luua SEB pangas Baltikumi-ülene kommunikatsiooni- ja turundusosakond. „See oli visualiseeritud väga lihtsalt, situatsiooni läbi, kus ringrajasõidu auto on teinud avarii ja seal oli kümme sammu, kuidas saada see auto tagasi rajale.“
Mis teemat Edgar Savisaar omal ajal väga toetas, mis on esimene küsimus, mida inimesed suurte muutuste korral organisatsioonis küsivad, millal on innovatsiooniks õige aeg ja mida kujutab Karl Multeri mainitud muutuste juhtimise kümne punkti plaan – seda saad lähemalt teada EBSi podcasti värskest episoodist.
Kristo soovitused:
- Raamat: Phil Jackson “11 rings: The Soul of Success”
- Juhtimisnõuanne: “Leading by example!” ehk juhi eeskujuga!
- Isiklik arenguväljakutse: Lisaks paremale kuulamisoskusele tahaksin paremini mõista inimloomust!
Karli soovitused:
- Raamat: Scott Adams “Dilberti printsiip” ja Robert T. Kiyosaki “Rikas isa, vaene isa”
- Juhtimisnõuanne: Ole alati Sina ise! Ja see võib võtta aega!
- Isiklik arenguväljakutse: Juhina ekspertstaatuse saavutamine!
Kristo Reinsalu on viimased 15 aastat tegelenud uute majandussektorite ülesehitamisega. Kui 2006. aastal oli arglik unistus luua Eestist kosmoseriik, mis on tänaseks reaalsus, siis nüüd kannustab teda ambitsioon luua Eestist edukas lennundusriik. Koroonakriis ja kliimaneutraalsuse väljakutse on aidanud avada tohutul hulgal uusi ja seninägematuid võimalusi. 2018. aasta viimastel päevadel loodud Eesti Lennundusklaster, mida Kristo on algusest peale juhtinud, ühendab ühe katuse alla Eesti ettevõtted, kelle tegevus on seotud lennukite ja väärtusahelas teenuste osutamisega.
Enda rolli juhina võrdleb Kristo korvpallitreeneri ametiga, kelle ülesanne on koostada tiim mängijatest, kellega saaks mitte vaid ainult mänge, vaid ka tiitleid võita. Kui lennundus tahab saada oma panuselt Eesti SKP-sse sama suureks nagu paljukiidetud IT, siis peab olema "mängijate" rotatsioon võimalikult lai. Seda koos kogu ühiskonnas (tuleviku)lennundusse usu tekitamisega peabki Kristo üheks oma suurimaks väljakutseks.
Karl Multer on tunnustatud turunduse, kommunikatsiooni ja digitaliseerumise ekspert, kes alustas oma tööelu Hansapanga majas öövalvurina. Sealt edasi müüs seife ja siis sisenes pangandusse tegutsedes kõikvõimalikel ametikohtadel turunduse ja kommunikatsiooni vallas. Karl omab juhtimisalast kogemust alates 2000ndast aastast, millest kümme juhtis ta SEB pangas Baltikumi turunduse ja kommunikatsiooni valdkonda ja SEB brandi värskendusperioodil panga peakontoris Stockholmis SEB grupi brändistrateegia üksust. Hetkel on Karl tegev Eesti kiiresti kasvavas startup sektoris käivitades paralleelselt kaasomanikuna tootmisettevõtet. Karl on võitnud kümneid turunduse ja reklaamiauhindu ja on pärjatud ka Aasta turundusjuhi tiitliga. Kõrghariduse ja magistrikraad on ta Eestist, lisaks on ta ennast täiendanud Wallenbergi Instituudis, hetkel on Karl lõpetamas Practitioner Diploma in Executive Coaching programmi EBSis. Juhina on teda kirjeldatud kui tulemustele fokuseeritud väärtuspõhiselt jutimisele lähenevat liidrit, kelle meeskonnad on alati hinnanud töötajate rahuloluuringutes tema liidriomadusi väga kõrgelt.
Kuula podcast’i: Youtube’is, Spotify’s ja Apple Podcasts'is.
Varasemaid saateid saab kuulata SIIT. Saadet juhib majandusajakirjanik Siiri Liiva.