Millised ettevõtted Eestis on praegu eriti hinda läinud?

hele aare

EBSi podcasti värskes episoodis räägivad pikaajalise finantsjuhi taustaga Hele Hammer ja paljusid ostu-müügi tehinguid vahendanud Aare Tammemäe erinevatest viisidest, kuidas ettevõtte väärtust tõsta. Juttu tuleb sellestki, kas see peaks üldse olema eesmärk omaette ja kui kuum hetkel Eesti tehinguturg on.

 

„See on umbes sama, kui küsida, kas soomlased või lätlased on paremad,“ ütleb EBSi podcasti 27. episoodis paljusid ettevõtete ostu-müügi tehinguid vahendanud Redgate Capitali partner Aare Tammemäe saatejuhi küsimuse peale, kas leedukad on eestlastest paremad finantsjuhid. Küsimus oli ajendatud eelmise aasta lõpus Eesti meedias avaldatud nimekirjast, kus 30 Baltikumi väärtuslikuma ettevõte tipus troonisid Leedu päritolu ettevõtted.

 

„Miks me tehnoloogiaettevõtted siit välja jätame? Kui võtta tööhõive järgi, siis fintech sektoris on 10 000 töökohta vähemalt. Me võime rääkida ärijuhtimise stiilist ja erinevusest, aga me ei saa rääkida, kes on parem finantsjuht,“ lisab Tammemäe. 

 

Pikalt erinevates ettevõtetes finantsjuhina töötanud, täna Telema tegevjuhina ametis olev Hele Hammer märgib, et tegelikult kõik, mida finantsjuht teeb, peaks lähtuma sellest, et tema kui tegevjuhi parema käe ülesanne on ettevõtte väärtust kasvatada. Ka erinevaid investeerimis- ja finantseerimistegevusi planeerides peab ta arvestama, kas need aitavad sellele eesmärgile kaasa või mitte.

 

„Mis mõjutab veel ettevõtte väärtust – ja mis on eriti praegu eriti reljeefselt välja tulnud –, on see, millises sektoris sa tegutsed. Näiteks, kui me võtame sellise traditsioonilise hindamismeetodi nagu võrdlusmeetod, siis seal me mõõdame tüüpiliselt EBIDTA kordajat. Kui me võtame EBIDTA kordaja aluseks, siis teatud traditsioonilised sektorid on Eestis EBIDTA kordaja mõttes selgelt tasemel 4, 5, 6, aga me võime rääkida ka hästi kiiresti arenevatest ja potentsiaaliga sektoritest, kus EBIDTA kordaja on tasemel 15 või 20,“ sõnab Tammemäe. Viimaste puhul on investeerijate valmisolek nendesse sektoritesse siseneda praegu ka väga kõrge.

 

Hele soovitused:

Raamat: David Parmenter "Winning CFOs"

 

Juhtimisnõuanne: Kuidas ellu viia asju.

 

Isiklik arenguväljakutse: Kannatlikkus.

 

Aare soovitused:

Raamat: Roger Fisher "Getting to yes"

 

Juhtimisnõuanne: Kuula!

 

Isiklik arenguväljakutse: Kuulamist.

 

Mis need sektorid on Eestis, kus ettevõtted on eriti hinda läinud, mismoodi tuleks käituda siis, kui tekib võimalus ettevõte maha müüa või osta ning mida arvata järsku suure populaarsuse saavutanud roheinvesteeringutest – kõigile neile küsimustele saab vastuse EBSi podcasti värskest episoodist.

 

EBSi podcasti Satelliit 27. saadet saab kuulata Youtube’is, Spotify’s ja Apple Podcasts’is.

 

Varasemalt avaldatud saateid saab kuulata siit.

 

Hele Hammer on vedanud EBS Executive Educationi finantsjuhi arenguprogrammi nüüd juba üle 20 aasta. Ta on töötanud finantsjuhina erinevates ettevõtetes. Aastatel 2004-2009 oli Hele finantsdirektor Amserv Grupis, kus ta jätkab tänaseni nõukogu liikmena. Viimased 12 aastat on ta juhtinud Telemat, mis on Baltikumi suurim e-arvete operaator. Oma tööalaseks missiooniks peab Hele nii andmevahetuse automatiseerimise kui äriprotsesside optimeerimise parimate praktikate viimist ettevõteteni. 

 

Aare Tammemäe on Redgate Capitali partner ja juhatuse liige. Tal on pikaajaline panganduse, kinnisvara ja finantskogemus, mida ta on omandanud 1992. aastast peale. Ta on töötanud varasemalt Hüvitusfondi esimehe, Tallinna Sadama finantsjuhi, Nordea Eesti korporatiivpanganduse juhi ning Arco Vara finantsjuhi ning juhatuse esimehena. Redgate Capital’is vastutab Aare kapitali kaasamise ja kinnisvara ärisuuna eest. Aare on osalenud Executive Educationi koolitusprogrammides lektori ja moderaatorina 20 aastat, keskendudes just ettevõtete finantseerimise, väärtuse hindamise ning ostu-müügi teemadele.