Milliseid juhte vajab tulevik? Kuula EBSi taskuhäälingut ringmajandusest!

pilt

Kas ringmajandav äri saab olla kasumlik? Kui jah, siis miks on sellest räägitud viimased 30 aastat, aga tegusid vähe? Millistest teadmistest jääb tänapäeva tippjuhtidel puudu ja mis peab muutuma? Nendele ja paljudele teistele küsimustele pakuvad EBS taskuhäälingus vastuseid Delft University of Technology professor David Peck ja Eesti Energia juht Hando Sutter. Vestlust modereerib EBSi Executive Educationi tippjuhtide programmi 21 century leader juht Siiri Mall Musten.

 

Siiri Mall Musten nendib, et ringmajandusel põhinev ärimudel ei ole ammu ebamäärane tuleviku-jutt. „Majandustulemused ja planeedi päästmine - siin ei ole vastuolu. Uued digitaalsed, füüsilised ja bioloogilised tehnoloogiad võimaldavad juba täna jätkusuutlikke ärimudeleid. Kui sina oled tippjuht, kes neid võimalusi ei kasuta, siis homme tuleb konkurent ja teeb seda kindlasti,“ sõnab Musten.

 

Delft University of Technology professor David Peck nendib, et täna disainitakse lahendusi järgmiseks 100 aastaks – päikesepaneelid, tuuleenergia. Ka tootlust tuleb tema sõnul vaadata hoopis teises ajaraamis: „Seni olime harjunud lineaarse fossiilkütustel põhineva majandusega: müüd naftat ja saad käivet. Ukraina sõja valguses on see mõtteviis muutumas, aga see muutus oleks tulnud selletagi.“ Pecki sõnul on nüüd küsimus selles, kuidas me edaspidi äri ajame, kui me odavat fossiilkütust ei osta. Millised on meie ehitised ja linnapilt tulevikus, mismoodi muutub meie reisimine, igapäevaelu, töötamine?

 

Globaalsed muutused toimuvadki siis, kui tarbijad seda nõuavad. Nii usub Eesti Energia juht Hando Sutter ja lisab: „Kui tarbija nõuab roheenergiat, siis tuleb seda toota. Kui tarbija küsib, mis materjalidest sa selle toote kokku panid, siis peab olema vastus. See muutus on toimumas, tarbija on üha teadlikum ja nõudlikum. Ja ka vastupidi – ei ole võimalik planeeti päästa, kui ühiskond seda ei soovi või inimesed pole muutuste elluviimisse kaasatud.“

 

Kõikidel nendel teemadel arutavad Musten, Peck ja Sutter pikemalt EBSi taskuhäälingus, mida saad vaadata ja kuulata SIIT. Head kuulamist!