Nii põnev programm, et isegi pause ei tahtnud teha ehk avaliku sektori keskastmejuhtide arenguprogramm KAJA on saanud väärika lõppakordi!

foto: Andrei Ozdoba

EBS Executive Education on alates septembrist 2019 koolitanud avaliku sektori keskastmejuhte arenguprogrammis KAJA. Käesoleva aasta 9. juunil said 75 juhti pidulikul lõpetamisel oma tunnistused. Programmis, mis kestis 2019-2021, osales kokku 149 avaliku sektori juhti.   

 

KAJA on juhtimisoskuste arendamisele suunatud 10 kuud kestev arenguprogramm. Programmi sisukaid kohtumisi ja mitmekesiseid õppepäevi viisid läbi oma ala tipptegijad ja väärtusliku kogemuspagasiga praktikud. Õppejõududena astusid teiste hulgas üles nt Annika Arras, Ragnar Siil, Rasmus Kagge, Irene Metsis, Kaarel Mikkin ja Kätlin Alvela. Gruppide moderaatorid olid Peep Aaviksoo, Aires Padar ja Egle Saska. 

 

Peep Aaviksoo ütles lõpuaktusel, et osalejate tagasisidest toodi enim esile võimalust süvendatult tegeleda iseenda kui juhi ja oma juhtimisväljakutsetega. “Meie seminaride unikaalsus tõi laua ümber ka kõikide osalejate juhtimiskogemuse, mis said väärtuslikuks osaks õppimisest,” lisab Aaviksoo. 

 

“Looduses ei jää ellu mitte need, kes on tugevamad, vaid need, kes kohanevad kõige kiiremini,” ütleb Egle Saska ja tunnustas kõiki osalejaid kiire ümberkehastumise eest, mida tingis globaalne pandeemia, aga ka tööilma kiiresti muutuvate trendide ja muutustega toimetuleku eest. 

 

Triin Küttim (Statistikaamet) räägib osalejakogemusest oma LinkedIni profiilil: “Aitäh Riigi Tugiteenuste Keskusele, et meid koolitasite paremateks inimesteks. Sest pole ühtegi tööd, mis inimesest ei sõltuks. Parem inimene, parem riik.” 

 

Arenguprogrammi KAJA eesmärgiks oli suurendada terviklikku ja tõhusat riigivalitsemist läbi keskastmejuhtide kompetentside, ühise väärtusruumi ja asutuste vahelise koostöö kasvu. Tegemist on keskastmejuhi isiklikule arengule suunatud programmiga, kus oluline rõhuasetus on juhi eneseteadlikkuse kasvatamisel, isiklike oskuste analüüsil ja arenguvajaduste määratlemisel.

 

Arenguprogramm viidi läbi ühtekuuluvuspoliitika fondide rakenduskava 2014-2020 prioriteetse suuna "Haldusvõimekus" programmi "Inimressursi koolitus ja arendamine" raames ning rahastati Euroopa Sotsiaalfondist ja riigieelarvest omafinantseerimiseks ettenähtud vahenditest.