EBS Helsingi vilistlane Paula Kuusipalo-Määttä: „EBS muutis minu elu ja mõtteviisi“

Paula Kuusipalo-Määttä. Photo credit: Kimmo Karinen, Huvila Brand & Design
Paula Kuusipalo-Määttä. Foto autor: Kimmo Karinen, Huvila Brand & Design
Estonian Business School tähistab 2021. aastal Helsingi fililaali kümnendat aastapäeva. Järgmiste kuude jooksul tutvustame EBS Helsingi vilistlasi – aprill on pühendatud esimesele, 2014. aastal lõpetanud lennule. Saame vilistlastega lähemalt tuttavaks ja küsime, kuidas on EBS ning selle kogukonda kuulumine mõjutanud nende elu.

Nimi: Paula Kuusipalo-Määttä

Lõpetamisaasta: 2014

Eriala: rahvusvahelise ärijuhtimise bakalaureus turunduse ja kommunikatsiooni õppesuunal

Amet: ettevõtja

 

Kuidas sündis otsus tulla õppima EBSi Helsingi filiaali? Kust Sa said infot sellise õppimisvõimaluse kohta?  
  

Õppisin paar aastat Helsingi majandusülikoolis (nüüd Aalto ülikool) avatud õppes, aga tundsin puudust grupikaaslastest ja kursusekaaslastega koos õppimisest. See on üks põhjustest. Peale selle tahtsin olla rohkem distsiplineeritum ja arvasin, et rühmas tegutsemine ja ühtne kogukond aitavad seda saavutada.
  

Mina ja mu abikaasa Ossi sõitsime parasjagu autoga, kui kuulsime raadiost EBSi reklaami. Seejärel võtsime kooliga ühendust ja nii see läks. Tutvusin Ossiga 1980ndate keskpaigas just õpingute kaudu ja meil on sellest ajast nostalgilised mälestused. Teadsime ka seda, et meil on vaja midagi juurde õppida ja teadmisi värskendada. Meil läks sel hetkel hästi ja meil mõlemal oli hea töö ja karjäär, kuid areng oli madalama haridustaseme tõttu peatunud. See oli teine põhjus, miks tahtsime akadeemilist kraadi omandada.

 

Mida EBSis õppimine muutis?
 

EBS muutis väga-väga palju – ma ei oskagi tegelikult kõike üles loetleda. See tõesti muutis mind. Suhtun asjadesse hoopis teisiti – olen jätkuvalt huvitatud uute teadmiste omandamisest, oma ideede kirjapanemisest, inimestega suhtlemisest ja nii edasi.

 

Kõigi nende suurepäraste teadmiste ja muutustega kaasnes ka inglise keele oskus, mis on minu elu suuresti muutnud. Saan nüüd inglise keeles uusi asju õppida, suhelda rahvusvahelisel tasandil ning luua uusi kontakte. Peale selle oli mul Soome riiklikus raudtee-ettevõttes VR töötades lihtsam suhelda väliskülaliste ja teiste riikide raudtee-ettevõtetega. Kui hakkasin konsultandiks ja coach’iks, ei pidanud ma piirduma ainult Soomega, sest tänu soravale inglise keele oskusele on minu oskused ja teadmised asjakohased ka välismaal.

 

Käisid õpingute ajal ka tööl. Kuidas Sul õnnestus töö ja õppimine omavahel kombineerida?
 

Jah, käisin tõesti täiskohaga tööl. Kolm ja pool aastat kestnud õpingud olid väga rasked. Kuidagi suutsime aga abikaasaga keskenduda üksnes esmatähtsale ning muud asjad elust välja lõigata. See tähendab, et olin sunnitud esikohale seadma pere, töö ja õpingud. Peale kooli lõpetamist oli raske aduda, et mul on taas aega ka muudeks asjadeks. Meie ajagraafik oli väga range. Mäletan, et üritasin ühel laupäevaõhtul kodutööd õppesüsteemi üles laadida, ent jäin kolm korda tukkuma, enne kui mul see lõplikult õnnestus. Ehk annab see aimu sellest, kui väsinud ma olin.

  

Sul oli juba enne ülikooli astumist suurepärane töö? Kas ülikooli lõpetamine tagas Sulle kõrgema ametikoha või mõjus hästi Su tööle ja karjäärile?
  

Töötasin kogu selle aja innovatsioonijuhina, ametikõrgendust ei saanud. Kuid tänu õpingutele muutusin julgemaks ning hakkasin looma suhtlusvõrgustikku väljaspool oma töökohta. Näiteks osalesin kahes teadusprojektis Lappeenranta ülikoolis ja ühes uurimisprojektis Chesteri ülikoolis Suurbritannias. Projektide jooksul sain palju uusi teadmisi ja sõlmisin tutvusi põnevate inimestega. Kui hakkasin ettevõtjaks, kasutasin neid teadmisi ja tutvusi oma ettevõttele alusepanekuks. EBSis õppides oli minu eesmärk saada ettevõtjaks. Tänu EBSile sain aru, milline on ettevõtluse olemus, mis mind ees ootab ja milline on ettevõtlik meelelaad. See oli vägev õpikogemus.

 

Palun räägi oma praegusest tööelust ettevõtjana.
  

Asutasin oma ettevõtte 2019. aasta novembris ja eelmise aasta detsembris palkasin ühe töötaja. Minu ettevõte nõustab ja koolitab teiste ettevõtete töötajaid, tegutseme mitmes valdkonnas. Praegu on meil näiteks käsil üks pikaajaline tööandja brändimisprojekt. Teenusedisaini valdkonnas oli mul kaheaastane projekt. Teen eri ettevõtete töötajatele juhtimisoskuse, juhtmeeskonna töö tõhususe ning koostöö ja suhtluse arendamise koolitusi. Olen korraldanud ka innovatsiooniprojekte, mis aitavad arendada ettevõtete tööprotsessi ja -õhustikku ning luua ettevõttele kultuur ja juhtimisstiil, mis toetavad uuendusi ja aitavad neid hallata. Kõik need protsessid on aeganõudvad. Õnneks on meie kaugkoolitused väga tõhusad ja siiani on meil pandeemiast hoolimata väga hästi läinud.

 

Millised on Sinu unistused? Milline võiks olla Sinu karjäär ja panus ühiskonda tulevikus?
 

Nii minu unistused kui ka vaated on seotud jätkusuutlikkusega: kuidas nõustada ja koolitada kestlikul viisil. Nõustame kliente kestlikkuse teemal ja tahame ka ise leida viise, kuidas muuta oma ettevõte jätkusuutlikuks. Strateegia koostamisel pöörasime sellele suurt tähelepanu. Minu ettevõte lubab klientidele anda nõu ja viia läbi koolitusi, millel on püsiv ja pikaajaline väärtus. Tahame parema tuleviku nimel teha ka vabatahtlikutööd ning koostööd ettevõtetega, kes jagavad meiega samu väärtusi.

 

Räägi meile oma tudengielust. Kas lõid kaasa ka EBS Helsingi üliõpilasorganisatsioonis HEBS? Kui aktiivne on EBSi vilistlasvõrgustik ja mis kasu on sellest olnud Sinu  karjäärile?
 

Ma ei olnud aktiivne organiseerija, ent pidudel osalesin küll. Olime abikaasaga teistest tudengitest veidi vanemad, kuid saime siiski palju häid sõpru, kellega hoiame siiani ühendust sotsiaalmeedia, sealhulgas Linkedini kaudu. Oleme nendega kohtunud ka ärilistel põhjustel. Kui mul on tööalaseid küsimusi, võin alati oma koolikaaslaste poole pöörduda.

 

Millist nõu annad neile, kes alles õpivad või kaaluvad seda teha?
 

Õppimine on väga tähtis, väärtuslik ja lõbus. See nõuab palju aega ja energiat, ent annab tagasi ääretult palju. Te ei kujuta ettegi, kuidas õppimine teid mõjutab – see muudab mõtteviisi ja seeläbi tervet elu. 

 

Sel kuul saame lähemalt tuttavaks EBSi Helsingi filiaali esimese lennu vilistlastega, kes lõpetasid ülikooli 2014. aastal. Maikuus tutvustame 2015. aasta vilistlasi. Ootame põnevusega eesseisvaid lugusid, millega väärikalt tähistada EBS Helsingi 10. aastapäeva