EBS- vastutusteadlik ettevõtlus

a
Öeldakse, et üks asi on teooria, hoopis teine aga praktika. Seetõttu on EBS seadnud sihiks siduda akadeemiline haridus senisest enam praktiliste ärivajadustega. 

Kuivõrd tänapäeva ettevõtluse lahutamatuks osaks on saanud surve tegeleda peale kasumi teenimise ka ühiskondlike, keskkondlike ja muutuva majanduse probleemidega, on EBS võtnud eesmärgiks keskenduda digitaliseerimisele ja kestvale arengule nii õppetöös, teaduses, investeeringutes kui ka teistes valdkondades. Kooli eesmärk on arendada EBS esmatähtsaks hariduse ja ettevõtluse koostööplatvormiks ning aidata seeläbi Eesti ettevõtetel välja töötada ärimudelid, mis toimivad uues maailmas.

 

Üks viis selle eesmärgini jõuda on 2022. aastal avatud ja Eestis ainulaadne juhtimisele spetsialiseerunud praktilise doktoriõppekava suund. Ebsikate keeles ettevõtlusdoktorantuuri nime kandva õppe käigus lõimitakse akadeemilised teadmised ja äritegevus, et siduda teadustöö organisatsioonide tegelike vajadustega. EBSi kantsler Mart Habakuk: “Tulevikus võiks ettevõtlusdoktorantuuri lõpetajatest olla vähemalt veerand kas asutajad või optsiooniomanikud uues teaduspõhises ettevõttes. Lisaväärtusena kasvatame sel moel Eestile häid õppejõude, kel on nii teadustöö kui ka ettevõtluse kogemus.“ 

 

Hariduse ja ettevõtluse seoste teemal jätkates väärib mainimist, et juba ammu pole Ants Lauteri tänav koduks ainult õppe- ja teadustegevusele. Nende kõrval on üha enam oma kohta leidmas inkubaatorid ja ärikiirendid, et uued ideed, teenused ja tooted jõuaksid pärisellu. Näiteks tegutsevad EBS-i majas 2012. aastal asutatud Startup Wise Guys ja mõni aasta hiljem loodud Beamline Accelerator. Ka Cleantech Estonia töötab EBSi katuse all ning kohe-kohe ka kood/Jõhvi. Mart Habakuk loodab, et EBS-i koostööst ärikiirenditega võiks edaspidi ilmavalgust näha sadakond uut ettevõtet aastas: „Selle eesmärgini on meil veel üksjagu minna, kuid ma olen kindel, et see teekond on ütlemata põnev, sest paljud start-up’id ja teadlased otsivad vastuseid probleemidele, mida keegi ei ole veel suutnud lahendada või lahendust piisavalt hästi rakendada. Suured asjad sünnivad koostöös. Oluline osa Eesti uusettevõtluse edulugudest on seotud innovatiivsete digitaalsete platvormide ja teenuste loomisega. Tähenduslikud ettevõtted sünnivad ja kasvavad, kui kokku saavad sarnaseid väärtusi jagavad ettevõtjad, arendajad ja disainerid. Ettevõtja ei pea olema arendaja ja arendaja ei pea olema ettevõtja. Ettevõtja peab oskama koos töötada arendajate, disainerite ja üha rohkem ka teadlastega. See on see, mida me EBSis koos partneritega igapäevaselt ise õpime ja õpetame. Usun, et koostöö hakkab juba lähiaastatel andma olulist panust Eesti ettevõtlusesse ja digieduloo jätkumisse.

 

Lisalugemist: