Haridus- ja teadusministri Mailis Repsi kõne Estonian Business Schooli rektori inaugureerimisel

Minister of Education and Research Mailis Reps
Haridus- ja teadusminister Mailis Reps. Foto: Andrei Ozdoba
Lugupeetud Teaduste Akadeemia president! Lugupeetud rektor! Hea EBSi pere! Armsad rektorid! Head külalised! Lubage mul alustada sõnadega, mis paljudele teile on ju tuttavad, sest seda on öelnud ülikooli asutaja ja kunagine rektor Madis Habakuk: “EBS annab üliõpilastele just need neli asja: hariduse, diplomi, aga ka sidemed ja väärtused.”

Ja kui lisada siia riigi vaade, siis paistab see ainus, tänaseks Eesti eraülikool silma kui kvaliteetse ja uuendusliku õppe pakkuja. Ja pealegi rahvusvahelise haardega. EBS on rahvusvahelise haardega tõesti mitmes mõttes. Kõigepealt üheksa aastat tagasi avas ta ju oma fililaali Soomes. Baltimaades aga võib talle omistada tiitli “kõige vanem äriharidust andev erakool”. Alates asutamisest 1988 on EBS kujundanud enda ümber suure partnerkoolide võrgustiku ja tõesti tudengitel on rohkesti võimalusi käia ennast täiendamas üle maailma. Aga loomulikult aktiivne liikumine toimub ka vastupidises suunas. Tänaseks moodustavad välisüliõpilased enam kui kolmandiku. Välistudengite tung on ka mõistetav. EBSi pakutav majandusharidus on saanud tõesti kõrge rahvusvahelise akrediteeringu. Rahvusvahelise ärijuhtimise õppekava on toonud ka esimese Eesti kõrgkoolina maailma äriülikoolide tasemetunnistuse.

 

Loovuse ja ettevõtlikkuse toetamine on EBSi tugevus. See, mis on toodud ka välja Eesti riigi sisesel kvaliteedi hindamisel. EBS on kõrgelt hinnatud nii oma vilistlaste, tänaste üliõpilaste kui ka ettevõtjate poolt. Olete lipulaevaks haridusuuendustelegi, sest võtame mitmeid uusi algatusi ja nüüdseks siis päris uus nanokraad. Aga loomulikult EBSile kohaselt on uued plaanid kõrgustesse pürgivad, vähemalt 30-korruselistesse kõrgustesse. Ja need unistused laieneda ja tõusta, ehitada ja arendada on olnud märksõnad alates 1988. aastast peale. Alati ei lähe kõik plaanipäraselt, aga lõpuks saavad asjad alati valmis.

 

Kuid mõistagi ei ole majaehitus ju ainus siht, mis on tulevasel, peaaegu kohe rektoriks saaval Meelis Kitsingul ees. Sest rektori tähelepanuväärne rahvusvaheline kogemus ja nii tema kui kolleegide kõrge kompetents lubavad EBSil argumenteeritult kaasa rääkida maailma majandusteadustes. Tänapäeval ei piisa ju enam asellest, kui võtta õppima võimekad noored, õpetada neile selgeks teooriad ja tehnikad, tehnoloogiad ning lisada juurde mõned uuemad distsipliinid. Tänaseks on lisandunud hoopis uus komponent ja palju väärtustlikum: aeg. See esitab meile aina uusi nõudmisi ja vajab aina tugevamat läbimõtestamist. Aja jooksul võib saada oskuste loovast rakendusest ja uutmoodi maailma mõistes ka ime. Ühtpidi jookseme me ajaga võidu, teisalt tuleb kasutada meile antud aega nii kollektiivseks kui isiklikuks inventuuriks, eesmärkide, tegevuste mõtestamiseks ja ka korrastamiseks. Seda kõike on otstarbekas teha heatahtlikus koostöös erinevate partneritega.

 

Hea rektor Arno Almann, suur tänu suure töö eest! Sügav kummardus meie kõigi poolt. Areng on olnud väga kiire.

 

Rektor Meelis Kitsing, soovin Teie eesseisvas tegevuses sügavust ja karismat, mõistmist ja tasakaalu. Võibolla just praegune aeg on parim uute dialoogide tekkeks, asjade lihtsustamiseks nii ülikoolis kui kogu ühiskonnas ning inimsõbralikumaks muutumiseks. Jõudu ja sädet Teile!