Satelliit #7: Kas rohepööre toob meile tõesti parema tuleviku?

Satelliit 7
Missugused väljakutsed seisavad nii Eestil kui ülejäänud maailmal ees seoses digitaliseerimise ja jätkusuutlikkusega? Kas saame peagi näha väiksemaid elektriarveid? Kuidas hakkab käima seni paljuski riigiabist sõltunud lennufirmade käsi? Neil teemadel vestlevad Satelliidi stuudios EBSi rektor professor Meelis Kitsing ja Tetra Techi taastuvenergia ökonomist ning EBSi külalislektor dr Anna Ebers Broughel.

Mõlemad saatekülalised on jätkusuutliku tuleviku osas optimistlikud. Anna Ebergs Broughel toob vestluses välja kaks tehnoloogiasuunda, millesse tal kõige enam usku on: vesinik kütusena ning tehisintellekt, mis mõlemad muudavad kõik protsessid tulevikus odavamaks. Täieliku süsinikuneutraalsuse poole liikudes ootab Eestit ees põlevkiviõlist loobumine, mis omakorda muudab täielikult põlevkivitööstusest sõltuva Ida-Virumaa piirkonna elu. Meelis Kitsingu sõnul on tarvis kasutusele võtta uusi ärimudeleid, kasutades ära ka nende maailma piirkondade kogemusi, kus sarnane muudatus juba toimunud on.

 

Digiuuendusele ja rohepöördele keskendutakse ka EBSi rahvusvahelises suveülikoolis, mis toimub 9.-19. augustil Tallinnas ja Helsingis. Oodatud on kõik huvilised, registreeruda saab kuni juuni lõpuni. 

 

Satelliidi saadete lõpus jagavad külalised traditsiooniliselt ka oma raamatusoovitusi ja nõuandeid.

 

Meelis Kitsingu soovitused:

  • Raamat: Cat Jarman “River Kings: A New History of Vikings from Scandinavia to the Silk Roads”
  • Juhtimisnõuanne: Juhtimise saladus peitub delegeerimisoskuses
  • Isiklik arenguväljakutse: Rutiinsetele ülesannetele pühendumine

 

Anna Ebers Brougheli soovitused:

  • Raamat: Bill Gates “How To Avoid A Climate Disaster”
  • Juhtimisnõuanne: Tuleta endale meelde, et oled oma olemasoleva positsiooni välja teeninud
  • Isiklik arenguväljakutse: Aja mahavõtmine ja väikeste võitude tähistamine

Kuula podcast’i: Youtube’is, Spotify’s ja Apple Podcasts’is. Saade on inglise keeles.
 

EBSi podcast'is Satelliit kohtuvad äri ja juhtimine, inimesed ja kogemused eesmärgiga luua uut teadmust ning küsida õigeid küsimusi. Järgmises saates, mis läheb eetrisse 22. aprillil, räägivad Tiit Kolde ja Kiur Lootus sellest, mis juhtub siis, kui armastus töö vastu viib läbipõlemiseni.
  

Satelliiti juhib majandusajakirjanik Siiri Liiva